Tablica manipulacyjna

15:31

Co to takiego i dlaczego dzieci tak za nią przepadają? Tablica manipulacyjna, inaczej nazywana tablicą aktywności lub sensoryczną, to hit zabawkowy rozwijający zdolności tzw. małej motoryki w duchu Montessori u dzieci od około 9 miesiąca życia do 5 lat. Granice wieku są oczywiście umowne, bo jak ogólnie wiadomo, każde dziecko rozwija się inaczej. Jednak wszystkie łączy chęć naśladowania dorosłych i pociąg do zwykłych przedmiotów (znajdujących się często poza zasięgiem szkrabów).
Jak często efektowne, kolorowe zabawki lądują zapomniane gdzieś w kącie, a bobas ciągnie szuflady i szafki, z których z zaciekawieniem wydobywa jakieś szpargały? Potrzeba odkrywania świata jest nieodzowna dla maluchów, a zakazane przedmioty najbardziej fascynują. Tablica manipulacyjna odpowiada na te potrzeby zadowalając i malucha i rodziców, którzy mają małego odkrywcę pod kontrolą. 
Odpowiednio dobrane elementy tablicy powinny mieć różne kolory i faktury oraz zapewniać wrażenia wzrokowe, dotykowe jak i słuchowe. Tak skonstruowana zabawka wspomaga rozwój koncentracji, pamięci, integracji sensorycznej (ponieważ angażuje dotyk, słuch i wzrok), koordynacji ręka-oko. Uczy też korzystać z przedmiotów codziennego użytku, które zazwyczaj są poza zasięgiem dziecka. Wisienką na torcie jest bonus w postaci wolnego czasu dla rodzica, kiedy dziecko zapamięta się w manipulowaniu elementami tablicy. 
Postanowiłam sprawić taką zabawkę Idze. Długo przeszukiwałam internet i nie znalazłam żadnej tablicy, która byłaby wystarczająco ładna, żeby uczynić z niej element wystroju pokoju. Postanowiliśmy więc zrobić taką tablicę samodzielnie i troszkę wypełnić lukę w dostępności ładnych tablic manipulacyjnych. Poniżej zdjęcia misia i chmurki naszego projektu :) Iga uwielbia odkrywać wszystkie drzwiczki, zapalać światło włącznikiem i otwierać pudełka i koperty. Ma teraz 14 miesięcy, więc jeszcze nie radzi sobie za dobrze z zamkami i sznurowadłami, ale na wszystko przyjdzie pora.
Jeśli chcielibyście zapytać o nasze tablice, lub o same podkłady ze światełkami i włącznikiem można pisać do nas na maila biscuit.arch@gmail.comYou Might Also Like

0 komentarze

Subscribe