eko domy

11:54

Wszystko co ekologiczne staje się dziś popularne.
Nie przez modę, ale z własnego przekonania o wartości bioarchitektury pojechałam kiedyś na warsztaty budownictwa ze strawbali aż pod Kielce- do Smoogów, gdzie w lesie mieszaliśmy tynki z gliny. W drewnianą konstrukcję wbudowuje się bloki ze sprasowanej ciasno słomy. Tynk tworzyliśmy z mieszaniny piasku, słomianych ścinek i gliny. Nie ma idealnej proporcji- konsystencja gotowej mikstury zależy od rodzaju składników i od klimatu jaki znosić mają ściany domu. Na słomiane bloki rzuca się kilka warstw tynku, można rzeźbić i rysować w glinie na ścianach, można też wbudować różnego rodzaju ozdobniki, ale do mnie chyba najbardziej przemawia prosta, naturalna forma.
Jest wiele technik alternatywnego budownictwa: od worków z piaskiem po opony oklejone gliną. Choć brzmi to niezbyt zachęcająco, może wyglądać naprawdę dobrze. Na dowód przedstawiam kilka ekoprojektów i naturalnie zaprojektowanych wnętrz.
Więcej o ekobudownictwie można dowiedzieć się tu (cohabitat) lub tu (earth hands and houses).
Filmik z naszych warsztatów w Smoogach.


You Might Also Like

10 komentarze

 1. zwłaszcza te pierwsze wyglądają bardzo ciepło i przytulnie, chętnie bym taki zaposiadła ;),
  jak kiedyś wyprowadzę się na wymarzoną wieś, to poproszę Cię o pomoc przy budowie takiego, mogę zrezygnować i z marzeń o starym domu do remontu i o tym z bala, bo te są piękne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam się :) też bym taki zaposiadła:D albo drewniany, albo piękny i stary, ale to jak już będę obrzydliwie bogata;)

   Usuń
 2. Przytulne te domki:) Ja rowniez (choc na chwilke) pomieszkala bym w takim doku:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też pomieszkałabym w takim glinianym domku nad jeziorem i wybudowałabym obok jeszcze saunę ;) to jeden ze scenariuszy na radosną starość ;)

   Usuń
 3. Piękne zdjęcia - uwielbiam stare domu, mają duszę - której często jakoś nowym brakuje:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te są dość nowe i mimo to mają klimat:) Są wybudowane z myślą o kimś, są wypełnione jakąś ideą i przez to mają dobrą aurę już od urodzenia:)

   Usuń
 4. niesamowita ta wnęka (taka ruda) :)! chciałabym mieć taką u siebie :) Na kawkę i książkę .. ohh.
  Jesli chodzi o modę na ekologię, ja się bardzo cieszę, że jest! Może zmienimy coś na lepsze, nie ważne, że normalnie (bez mody) pewnie byśmy nie zwrócili na to uwagi,
  pozdrawiam,
  Szana!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zmienia się na lepsze ;) Mam nadzieję, że ta moda nie przeminie;)

   Usuń
 5. Piękne choć przedstawione zdjęcia nie do końca utrzymane są w mojej estetyce.
  Sama natomiast idea ekobudowy bardzo na tak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ekobudynki i wnętrza kształtować można bardzo różnie;)( oczywiście w granicach logiki i fizyki) więc dla każdego coś dobrego

   Usuń

Subscribe