Rodzinne DIY - wierszyki o zwierzętach

12:50


Czy wiecie, że w każdym drzemią ukryte talenty? Czasem nieświadomi jesteśmy naszej poetyckiej natury i talentu literackiego. Ja przekonałam się o tym całkiem niedawno, kiedy poprosiłam rodzinę o produkcję wierszyków o zwierzętach. Każdy mógł wybrać sobie swoje zwierzę (mówiłam tylko, które są już zajęte, żeby się nie powtarzały) i napisać o nim krótką rymowankę. Był to projekt dla dzieci z naszej rodziny, bo złożyło się tak, że w zeszłym roku nasza rodzina wzbogaciła się o trzy bobasy i w tym roku nadciąga jeszcze jeden. Pomyślałam, że fajnie mieć książeczkę, w której będą wierszyki stworzone przez babcie, ciocie, wujków i rodziców. Przy okazji przybliżamy dzieciom w ten sposób sylwetki i rodzaje zwierząt. Jeśli też chcielibyście stworzyć taką książeczkę to wystarczy:
1. Poprosić rodzinę i znajomych o krótkie rymowanki o wybranym zwierzaku. Najpierw prawdopodobnie będą się wzbraniać, ale kiedy uświadomicie im, że nie musi to być poziom Tuwima czy innego Brzechwy i robicie to dla dzieci z rodziny to prawdopodobnie prawie każdy coś podeśle. 

2. Narysować zwierzę do każdego z wierszyków lub jeśli nie czujecie się na siłach, można wkleić zdjęcia. Ważne, żeby ilustracje były spójne. Można też pójść na całość i poprosić każdego o wiersz z rysunkiem zwierzaka.

3. Złożyć wszystko w całość, przepisać wiersze wybierając jedną czcionkę i jej rozmiar, wkleić obrazki (zeskanować je lub zrobić dobre zdjęcia). Można obrobić wszystko w którymś z darmowych programów graficznych (np Canva lub Gimp) i wygenerować gotowe strony jako JPG lub PDF

4. Zastanowić się jak chcecie wydrukować książeczki. Można wydrukować je w miejscowej drukarni i zbindować, ale jeśli chcecie uzyskać bardziej profesjonalny efekt to polecam wydrukować wierszyki jako fotoksiążkę (np Pixbook). Fotoksiążki oferują zazwyczaj własny edytor do wklejania zdjęć/rysunków i tekstów. Ja wykorzystałam promocję na Pixbook - przy zamówieniu 10 książek 40stronicowych A4 cena pojedynczego egzemplarza to 25zł, a jest naprawdę dobrej jakości i wygląda jak z profesjonalnego wydawnictwa.
To świetny prezent dla dzieciaków i dobra zabawa dla wszystkich twórców, a w przyszłości będzie to też wspaniała pamiątka.  Jeśli nie wystarczy Wam czasu, czy energii na zebranie kilkudziesięciu wierszyków do książeczki, to można w ten sposób stworzyć choć jeden czy trzy wierszyki z rysunkami. Można wydrukować je nawet na A4, oprawić i powiesić w pokoju dziecka. Maluchy uwielbiają proste rymowanki i zwierzaki.You Might Also Like

0 komentarze

Subscribe