Stara szkoła w Górach

09:40

Kiedyś na Mazurach prawie w każdej, nawet małej wsi była szkoła. Często był to jedyny ośrodek kultury jednoczący wieś- w dużych klasach spotykano się, rozmawiano i wspólnie przeżywano uroczystości. Po zmianie systemu edukacji na dojazdowy, budynki wiejskich szkół stały się mniej lub bardziej bezużyteczne. Centrami spotkań mieszkańców w wielu wsiach zostały sklepy spożywcze, pod którymi miejscowi filozofowie urządzają wykłady i seminaria przy różnorakich trunkach.
Jednak szkoły nadal istnieją- czasem nadal wykorzystywane są jako budynki publiczne np. biblioteki, świetlice czy leśniczówki.
Niedawno miałam okazję odwiedzić dawną szkołę w Górach. W pięknie odrestaurowanym budynku jest dziś leśniczówka. Po podwórku chodzi dumny kogut otoczony wianuszkiem fanek-kokoszek, w głębi sadu stoi drewniana huśtawka. Ten dom, to widać od razu, zamieszkują dobrzy i pracowici ludzie. Wiele energii włożyli w odnowienie okien, w zagospodarowanie ogrodu, w budowę ganku. Wszystkie elementy pasują do siebie i tworzą wspaniały klimat panujący w gospodarstwie. Od tego domostwa promienieje szczęście. Piękna jest wieś Góry na Mazurach, a dawna szkoła tam - miła i wciąż pełna ludzi.


You Might Also Like

20 komentarze

 1. Pięknie. Mazury to jest naprawdę wypasiona kraina :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak ja uwielbiam takie miejsca ;) Tam jest pięknie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięknie;) Lubię odwiedzać domy pełne dobrej aury;)

   Usuń
 3. To miejsce wygląda niesamowicie. Dużo dobrej energii płynie z tych zdjęć.(Zupełnie nie znam Mazur i bardzo chcę to zmienić.)

  OdpowiedzUsuń
 4. jaka fajna huśtawka!

  OdpowiedzUsuń
 5. Och! Jak pięknie, a o takiej piwniczce marzyłam zawsze - może kiedyś:)
  Pozdrawiam ciepło……:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też chciałabym mieć taką w głębi podwórka- praktyczna i taka wiejska;)

   Usuń
 6. Wakacyjnych wędrówek mi się zachciało.
  Pięknie tam i tak cicho.

  OdpowiedzUsuń
 7. dobrze że nadal życie się tam toczy, bardzo malownicza :)

  OdpowiedzUsuń

Subscribe